חיפוש
  • תבורי-נחשון איטח משרד עורכי דין

הטרדה מינית בעבודה- מתי מדובר בניצול יחסי מרות

כאשר באים לבחון מקרה של הטרדה מינית בעבודה, מתעוררות הרבה שאלות ולא תמיד ברור האם חלה במקרה זה הטרדה מינית. אז איך יודעים מתי מדובר בהטרדה מינית?החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר וקובע מהי הטרדה מינית:

(1) סחיטה באיומים, כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני;

(2)   מעשים מגונים;

(3)   הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות האמורות;

(4)   התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות;

(5)   התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית;

(5א) פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום.

לגבי ניצול יחסי מרות, החוק קובע כי כשמדובר במסגרת של יחסי עבודה בין עובד למי שממונה עליו תוך ניצול יחסי מרות, הרי שהעובד לא צריך להראות שאינו מעוניין. ההגיון אומר, כי לא תמיד העובד המוטרד ימצא בעמדה בה הוא יכול להביע סירוב אקטיבי לממונה עליו ולכן גם במקרה של אי מתן תגובה (ולעיתים אף יחסים שנעשו לכאורה בהסכמה), ייתכן ויקבע כי מדובר בהטרדה מינית.

חשוב להדגיש, כי הטרדה מינית תוך ניצול יחסי מרות איננה בהכרח הצעה של הבוס הישיר לקיום יחסי מין תמורת קידום בעבודה וגם לא תמיד המדובר בנגיעות פיזיות, ייתכנו מקרים של הצעות מילוליות חוזרות, אשר ייחשבו כהטרדה מינית, כאשר המטרה של המחוקק היא ליצור סביבת עבודה נקייה.  

די בכך שיש פערי כוחות בין עובדת לבין מנהל בארגון או ביכולת ההשפעה שלו (גם אם זו לא השפעה ישירה) על עתידה במקום העבודה, וכן כי לעובדת חשש כי תפוטר ממקום העבודה, כדי לקבוע שמדובר בהטרדה מינית תוך ניצול יחסי מרות.

כלומר, בעל מרות ייחשב מי שיש לו השפעה וסמכות, גם אם הוא לא הממונה הישיר. חלק מהמבחנים לבדיקה האם מתקיימים יחסי מרות הם: כשפערי הכוח והפרשי הגילאים בין הממונה לכפוף לו גדולים יותר; כאשר לממונה יכולת השפעה ניכרת יותר על מעמדו או עתידו של העובד; כאשר היוזמה לביצוע המעשים המיניים נתונה בידיו של הממונה. מובן, כי בסופו של יום, כל מקרה ייבחן לגופו.

יחד עם זאת, לא נדרשת הוכחה שהמעביד התנה את קיום יחסי המין או השמיע איום עקיף או מרומז כלשהו על העובדת, כדי שייקבע כי זו הטרדה מינית. עצם הסיטואציה שישנו בעל מרות מול עובדת החוששת לעתידה, משמע המדובר ניצול של יחסי מרות.

כיוון שמדובר פעמים רבות במקרים שהם לא "שחור או לבן" ובסוגיות מורכבות, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי בכל מקרה שקיים חשש להטרדה מינית ועדיף בשלב מוקדם ככל הניתן.

4 צפיות0 תגובות